Asiantuntija vastaa

UV-säteilyn käyttö?

Luomutuotteissa ionisoivan säteilyn käyttö on kielletty, mutta saako luomussa käyttää UV-säteilyä esimerkiksi pakkaamisen yhteydessä?

Kyllä saa. Luomuasetuksessa (Neuvoston asetus 834/2007 art. 10) kielletään ionisoivan säteilyn käyttö elintarvikkeiden sekä rehujen tai luonnonmukaisissa elintarvikkeissa sekä rehuissa käytettyjen raaka-aineiden käsittelyssä.

Mutta ionisoiva säteily on eri asia kuin UV-säteily. Eli säteilyt tapahtuvat täysin eri aallonpituuksilla; ionisoiva säteilyn aallonpituus enintään 100 nm ja UV-säteily on välillä 100-400 nm. UV-säteily vain lämmittää tuotteen ja tappaa bakteereita. Siksi UV-suodattimien käyttö soveltuu hyvin esimerkiksi juomaveden tai nestemäisten luomutuotteiden pakkaamiseen.

Elintarvikeasiantuntija Jaana Elo, puh. 040 9641 518

Kysy sinäkin – ilmaiseksi! Lisää asiantuntijoista täällä.

Tämä kysymys ja vastaus myös Luomulehdessä. www.luomulehti.fi

Palveluja ja toimintaa tuotantosuunnittain.