Luomulehti

Luomulehti 3/2020

Tilaa Luomulehti nyt!

Nettilehti on tarkoitettu tilaajille ja lehteen tutustuville. Se ilmestyy kaksi viikkoa paperilehden jälkeen.

www.luomulehti.fi

Lehdessä mainittuja viitteitä ja linkkejä:

s. 25–27 LUKE:n REVI-hankkeen tietokortti ja esitys

Kasvilajien ominaisuuksia laajasta TRY-tietokannasta

Kevyitä englanninkielisiä lähteitä kumppanuuskasveista:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companion_plants

https://www.treehugger.com/lawn-garden/12-groups-companion-plants-make-your-vegetable-garden-thrive.html

Wageningenin yliopiston tutkimuksista:

https://www.wur.nl/en/project/Strip-cropping.htm

https://www.wur.nl/en/project/Pixel-cropping.htm

Luonnonvarakeskuksen tutkimuksia aiheesta:

Kaistasekaviljely ja kierrätysravinteet monimuotoisessa ja resurssitehokkaassa luomuvihannestuotannossa (SUREVEG) -hanke

Luontaista biologista torjuntaa ja pölytystä tukevat monimuotoistamismenetelmät (LUMOTTU) -hanke tutkii viljelykasvien ominaisuuksia hyötyhyönteisten tukemisen näkökulmasta sekä rypsin ja härkäpavun kaistasekaviljelyä.

s. 54–55 Alueelliset luomukeruutuotannon kehittämiseen panostavat hankkeet ja valtakunnallinen neuvonta:

Pohjois-Karjala

Luomua ja luonnontuotteita metsävaratietoihin – LULUME -hanke
Juha Vornanen, Suomen metsäkeskus, juha.vornanen(at)metsakeskus.fi, 050 529203
Eija Vuorela, 4H, eija.vuorela(at)4H.fi, 040 715 1820

Pohjois-Pohjanmaa

Metsästä monituotebisnestä -hanke
Raili Hokajärvi, Suomen metsäkeskus, raili.hokajarvi(at)metsakeskus.fi, 050 475 4144

Etelä-Savo

Lähde luomun matkaan! – Luomun lisäsarvon hyödyntäminen Etelä-Savon matkailuyritysten liiketoiminnassa
Hanna Kumela, Luonnonvarakeskus, hanna.kumela(at)luke.fi, 029 5322161

Etelä-Karjala

Töitä luonnosta -yhteistyöhanke
Arto Pulkkinen, arto.pulkkinen(at)metsakeskus.fi, 050 595 0365
Reetta Tupasela, 4H, , 044 783 0319

Päijät-Häme

Luomukeruualueilta euroja Päijät-Hämeessä
Tiina Mansikkamäki, Metsänhoitoyhdistys Päijät-Häme, tiina.mansikkamaki(at)mhy.fi, 044 209 7544

Satakunta

Luomuisa Satakunta -luomutuotannolla lisäarvoa ruokaketjuun
Johanna Pihala, Pyhäjärvi-instituutti, johanna.pihala(at)pji.fi, 044 034 4063

Varsinais-Suomi

Luomumpi Varsinais-Suomi -hanke
Alma Lehti, ProAgria Länsi-Suomi, alma.lehti(at)proagria.fi, 0400 725 995

Koko Suomi

Luomuliiton puhelin ja sähköpostineuvonta
Jaana Elo, jaana.elo(at)luomuliitto.fi,  040 9641 518

Luonnosta kestävästi ja vastuullisesti -hanke
Birgitta Partanen, Arktiset aromit, birgitta.partanen(at)arktisetaromit.fi, 040 580 1186