UUTISET

HY: Luomutuotanto nousuun tarjontaketjun yhteistyöllä

HY: Luomutuotanto nousuun tarjontaketjun yhteistyöllä Kestävä ruoantuotanto kiinnostaa yhä enemmän sekä...
Lue lisää...

Ruis on nyt kovinta gourmettia ja luomua

Ruis on nyt kovinta gourmettia ja luomua ...
Lue lisää...

Luomuseminaarissa edustettuna koko luomukenttä

Luomuseminaarissa edustettuna koko luomukenttä ”Päivitä tietosi luomusta!” -seminaarissa ...
Lue lisää...

Vuoden Luomutuote 2010: Herkulliset Myllärin Luomu Ruislastut ja Vehnälastut

Vuoden Luomutuote 2010 Herkulliset Myllärin Luomu Ruislastut ja Vehnälastut Helsingin Mylly tuo...
Lue lisää...

Myllärin Luomun uudet luomupastat - laadukasta ja herkullista pastaa Suomesta

Myllärin Luomun uudet luomupastat- laadukasta ja herkullista pastaa Suomesta Helsingin Mylly...
Lue lisää...

Luomuliitto ry ottaa selvitysvastuuta alan rahoituksesta



Luomuliitolle on myönnetty Maa- ja metsätalousministeriön Makera-rahoista kolmen kuukauden hankerahoitus koskien luomualan rahoituksen kehittämistyötä. Luomutieto- hanke aloittaa toimintansa heti vuoden alusta ja hanketta vetämään on pyydetty agronomi Mikko Rahtola Luomuliitosta. Aloite selvityksen tekemiseen tuli maa- ja metsätalousministeriöstä, jossa erityisesti maatalouden neuvonnan rahoitusta on pidempään ohjattu kohti keskitetympää mallia.

Luomualan kasvu ja rahoitusjärjestelmän pirstaleisuus ovat keskeisiä syitä selvitystyön taustalla. Kansallinen luomustrategia ja sen toimenpideohjelma, luomun viestintästrategia sekä luomun mukanaolo muun muassa laatuketjun suomalaisen ruoan edistämisohjelman tavoitteissa antavat hyvän lähtökohdan alan kehittämiselle. Kuitenkin Luomuliiton hankkeessa on tarkoitus antaa selkeitä parannusehdotuksia alan rahoituksen parempaan kohdentamiseen.

Hankkeen on suunniteltu jakautuvan kolmeen konkreettiseen osaan:

1) tämänhetkisen luomualan rahoitusjärjestelmän ja toimijoiden dokumentointiin sekä niiden vaikuttavuuden arviointiin
2) kyselytutkimukseen ja avainhenkilöiden haastatteluunalankehitystarpeista sekä
3) näiden pohjalta tehtyihin konkreettisiin esityksiin miten rahoitusta ja toimintaa täytyisi kehittää jotta luomustrategian tavoitteisiin päästäisiin.
Myös hyvin alkanut luomustrategiatyöryhmä jatkaa toimintaansa Luomuliiton vetämänä. Europarlamentaarikko Heidi Hautala on luvannut jatkaa ryhmän puheenjohtajana myös tänä vuonna ja ensimmäistä kokousta on suunniteltu tammikuulle.

Luomutieto-hanke alkaa 1.1.2010 ja sen kesto on kolme kuukautta.

Yhteydenotot:
Mikko Rahtola, Luomuliitto. p. 040-5734791 ja
Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen